O PROJEKTE

NoProblemos.sk je seriál komiksov o partii troch kamarátov. Filip, Verona a Hugo ti pomôžu v témach, ktoré v škole ani doma príliš nepreberáš. Zoznámia ťa so základmi práv duševného vlastníctva, či kultúrou znášanlivosti. Sleduj ich web a instagram, nové komiksy sú na ceste!

Projekt sa vracia k prvopočiatkom komiksu. Názov comics vznikol zo spojenia anglických slov comic a strips, pričom comic sa prekladá ako vtipný, komický a slovo strips znamená pásy. Prvé komiksy boli vtipné 2 až 6 obrázkové pásy. Postupne vznikali aj obdĺžnikové či štvorcové verzie. Zakladateľ slovenského komiksu bol Jozef Babušek (*1921 – †2013). V roku 1947 v časopise Šidlo vytvoril prvý 4-obrázkový pás – komiks Dozorca a väzeň. Kráľovnou slovenského komiksu je Božena Plocháňová (*1929), autorka 1300 epizód Bill a Mary.

A prečo sme zvolili komiks, teda statický obrazový formát? Prečítať knihu trvá hodiny, sledovať film desiatky minút, pozrieť si obrázok (komiks) zaberie sekundy. Môžeš tak rýchlo a jasne pochopiť problém, ktorý rieši partia NoProblemos.

Ak ťa niektorý z príbehov osloví, veríme, že si ďalšie informácie o téme nájdeš už sám, napríklad na stránkach našich ďalších projektov.

Hlavnými hrdinami komiksov sú mladí ľudia, podobní tebe alebo tvojim kamošom. Partia, kde ani jeden z nich nie je zlý alebo dobrý. Filip, Verona a Hugo trávia hodiny a hodiny pri mobiloch či tabletoch. Na internete sú ako doma a tam aj nachádzajú podnety na svoje príbehy. Sú vtipní, do pohody, neboja sa nových situácií a všetko sa snažia vyriešiť. Proste: NoProblemos!

NoProblemos je slovenská skomolenina španielskeho No hay problema a znamená:

  • nehľadaj problém tam, kde nie je,
  • rieš problém vlastnou hlavou,
  • brzdi sa v emóciách, problém tým nevyriešiš,
  • čo je pre niekoho problém, pre iného nemusí byť,
  • každý problém sa dá vyriešiť,
  • keď sa na problém pozrieš z inej strany, už to problém nemusí byť…

NoProblemos.sk je súčasťou projektov eSlovensko o.z. (Zodpovedne.sk, Ovce.sk, Kybersikanovanie.sk, Sidliskovysen.sk, Nehejtuj.sk, neZavislost.sk, MatFilipa.sk, Pomoc.sk, Stopline.sk…), ktorých cieľom je vzdelávanie, prevencia, ochrana detí a mládeže na Slovensku. eSlovensko od svojho vzniku v roku 2002 získalo za svoju činnosť viac ako 30 slovenských a medzinárodných ocenení.

Námet, scenár: Miro Drobný

Ilustrácie: Kamila Krkošová

Copywriting: Veronika Kecsőová

Produkcia projektu: Daniela Stričková, Alexandra Lebová, Ľubica Šoulová

Grafické práce: Felix Schlosser

Jazyková korektúra: Ingrid Skalická, Janka Raslavská, Glocco.sk

Právne služby: Ivan Petkov, Zuzana Adamová, Jana Herelová

Spolupracovali: Silvia Guničová, Veneta Macková, Anna Bahýľová, Ján Hájek, Ondrej Volko

Odborná spolupráca: Juraj Weiss, Irena Biháriová, Daniel Milo, Jozef Halcin, Petar Lazarov, Dominika Ďuranová, Marek Eisler, Roman Gnida, Vladimír Vrzák, Lucia Bočková, Jarmila Tomková, Marián Haršány, Nataša Slaviková

Partneri: Európska únia (EÚ), European Union Intellectual Property Office (EUIPO), Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR), Linka Detskej Isototy (LDI), Ministerstvo vnútra SR (MV SR), Odbor počítačovej kriminality (OPK), Masarykova univerzita, (ĽPR), Finančná správa SR, Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR), Bez nenávisti na internete, Dôvera zdravotná poisťovňa

eSlovensko o.z.

Nezisková, mimovládna organizácia eSlovensko bola založená roku 2002. Zaoberá sa najmä primárnou a sekundárnou prevenciou a neformálnym vzdelávaním na Slovensku. Inováciami a moderným jazykom pracuje s deťmi a mládežou, ponúka im vedomosti z oblastí, ktoré slovenské školstvo svojimi osnovami nepokrýva. Reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a efektívne ich tlmočí mladej generácii. Internet a nové technológie sú hlavné témy projektov eSlovensko. Prostredníctvom ústredného portálu www.ZODPOVEDNE.sk učí používať internet zodpovedne a bezpečne. Od roku 2007 je eSlovensko o.z. súčasťou európskej siete Safer internet Center a zabezpečuje aj bezplatnú linku Pomoc.sk na čísle 116 111.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou. Všetky komiksy projektu sú voľne šíriteľné, podmienkou je uviesť zdroj informácií a hešteg #noproblemos. Informácie o svojich výstupoch nám pošlite na adresu eslovensko(zavináč)eslovensko.sk. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko a nemusí vyjadrovať názor našich partnerov a Európskeho spoločenstva.